استخدام فوری ۷ هزار معلم برای سال تحصیلی ۱۴۰۱

0

با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی و تلاش وزارت آموزش و پرورش برای بازگشایی همه مدارس، نگرانی‌هایی از کمبود معلم در مدارس کشور وجود دارد. در همین راستا، معاون رئیس‌جمهور صبح امروز از صدور یک مجوز فوری برای استخدام معلم در وزارت آموزش و پرورش خبر داد.

استخدام فوری ۷ هزار معلم تا پیش از مهر ماه

میثم لطیفی، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، در جریان یکی از برنامه‌های هفته دولت اشاره‌ای هم به یک دستور استخدامی مهم در وزارت آموزش و پرورش داشت. لطیفی در این زمینه گفت:

«با وزیر آموزش و پرورش نشستی داشتیم و قرار شد برای مناطقی که نیاز جدی به جذب معلم داریم تا سقف ۷ هزار نفر جذب فوری داشته باشیم. قرار شد با هماهنگی سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش نقاط بحرانی کمبود معلم که برای مهر ماه نیاز جدی داریم، از سوی آموزش و پرورش اعلام و به‌فوریت آزمون جذب آنها برگزار شود.»

رئیس سازمان اداره و استخدامی درباره اینکه آیا نیروهای فعلی و غیررسمی آموزش و پرورش در اولویت جذب هستند یا خیر، گفت: «در قانون به صراحت آمده کسانی که قبلاً با دستگاه‌ها همکاری داشته‌اند، امتیاز ویژه‌ای ندارند، الا اینکه تجربه دارند و احتمال قبولی‌شان نسبت به کسانی که بی‌تجربه هستند بیشتر است است و تنها دانشش را دارند؛ لذا قانون تصریح دارد که نباید امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شود.»

معاون رئیس جمهور نیز تاکید کرد: «بر اساس آنچه مجوز آن اخذ شده، برگزاری آزمون استخدامی عادلانه با فرصت برابر برای همه است.»

آزمون استخدامی آموزش و پرورش و چند چالش بزرگ

دستور رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور برای استخدام فوری هفت هزار معلم در حالی است که امسال یک آزمون گسترده استخدامی برای به خدمت گرفتن معلمان در آموزش و پرورش برگزار شد. آنچنان که بارها مسئولان وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بودند، این آزمون در نهایت قرار است منجر به استخدام ۳۸ هزار و ۸۱۱ معلم در نظام آموزشی کشور شود.

روز گذشته وزیر آموزش و پرورش که برای افتتاح یکی از پروژه‌های هفته دولت در چهارمحال و بختیاری به سر می‌برد در خصوص آخرین وضعیت استخدامی معلم‌ها در سال جاری گفت:

«این معلم‌ها پس از انجام مصاحبه در مناطق مختلف کشور با اولویت مناطق محروم به‌کارگیری می‌شوند.»

با این حال تا زمان استخدام همه این معلم‌ها، نظام آموزشی کشور با چالش‌هایی در تامین نیرو مواجه است. به ویژه اینکه بعد از چند سال مبارزه با کرونا امسال قرار است همه مدارس بازگشایی شوند. برای همین با مساعدت سازمان اداری و استخدامی کشور هفت هزار معلم زودتر و تا قبل از آغاز سال تحصیلی استخدام می‌شوند.

اما برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش با اعتراض‌هایی هم همراه است. داوطلبان آزمون‌های سابق استخدام معلمان و همچنین معلم‌های طرح مهرآفرین از جمله معترضان به برنامه‌های استخدامی هستند. در همین راستا، در روزهای گذشته تجمع‌های اعتراضی از سوی داوطلبان آزمون‌های سابق استخدام معلمان در برابر وزارت آموزش و پرورش برگزار شده بود.

آگهی‌های استخدام آموزشی را در دیوار ببینید

میثم لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در واکنش به این تجمعات گفت:

«برخی از این تجمع کنندگان، عنوانی برای خود درست کرده بودند تحت عنوان «کارنامه سبزها»؛ این عنوان، قانونی نیست و در هیچ جای قانون نیامده است؛ این افراد کسانی هستند که در آزمون‌هایی که ۲ تا ۳ برابر ظرفیت از طرف دستگاه مربوطه برای مصاحبه دعوت شده بودند، حضور داشتند.»

لطیفی در ادامه گفت: «این افراد خواهان آن بودند تا در آزمون‌های بعدی در اولویت جذب باشند اما قانون چنین اجازه‌ای نداده است؛ قانون می‌گوید افرادی که در لیست چند برابر ظرفیت هستند، برای مصاحبه و گزینش فراخوان می‌شوند. اگر در مراحل جذب و گزینش تایید شدند، به عنوان نیروی دولت جذب و استخدام می‌شوند اما اگر این اتفاق نیفتد، قرار نیست در آزمون‌های بعدی در اولویت قرار گیرند.»

سایر اخبار استخدامی را بخوانید:


***

اخبار استخدام را در بلاگ دیوار بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.