از تصویب طرح نهضت ملی مسکن نخبگان تا افزایش وام خرید مسکن نخبگان

0

چندی پیش قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، مشکل مسکن را یکی از مشکلات مهم نخبگان بنیاد ملی نخبگان قلمداد کرد و از اجرای طرحی در حوزه ساخت و تامین مسکن برای نخبگان خبر داد و گفت این کار با دستور مستقیم رئیس جمهور شروع شده و قرار است به موازات طرح مسکن ملی، طرح مسکن نخبگان نیز اجرا شود.

البته قبلا هم طرح وام خرید مسکن برای نخبگان در بنیاد ملی نخبگان وجود داشت اما دانشگاه‌های کشور هم در خود دانشگاه یا در کنار دانشگاه زمین‌ دارند و قرار شده‌است تا بخشی از این زمین‌ها در اختیار بنیاد ملی نخبگان قرار گیرد و بنیاد با حمایت‌ها و اعتبارات دولتی واحدهای مسکونی را برای نخبگان در محیط دانشگاهی فراهم می‌کند.

مسکن‎‌های ساخته‌شده توسط بنیاد ملی نخبگان در قالب طرح ملی مسکن نخبگان، به صورت اجاره به شرط تملیک در قالب‌ بازپرداخت‌های ۱۵ تا ۲۰ ساله به نخبگان واگذار می‌شود.

طرح ملی مسکن نخبگان در چه مرحله‌ای است؟

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اعلام خبر تصویب کلیات طرح تامین مسکن نخبگان در جلسه هیات امنای این بنیاد، گفته‌است که جزییات این طرح پس از نهایی شدن اطلاع‌رسانی ‌می‌شود.

وام خرید مسکن نخبگان در سال ۱۴۰۱

در راستای طرح تامین مسکن نخبگان، در مردادماه سال جاری هم عضو هیئت مدیره بانک مسکن از بالا بردن مبلغ وام مسکن نخبگان و استعدادهای برتر خبر داد و گفت مبلغ این وام به رقم ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

مطابق مصوبه هیات مدیره بانک مسکن، برای حمایت بیشتر از فرآیند خرید و ساخت مسکن نخبگان و استعدادهای برتر مدت بازپرداخت وام ۶۰۰ میلیونی مسکن به نخبگان ۲۰ سال معین شده‌ است.

وام ودیعه مسکن بنیاد نخبگان

بسیاری از نخبگان و بنیاد ملی نخبگان وام ودیعه مسکن نخبگان را هم به عنوان مکملی برای وام خرید مسکن نخبگان طراحی کرده استعدادهای برتر به دلیل مشکلات جاری، توانایی دریافت این وام و بازپرداخت آن را ندارند.

به همین دلیل تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد ملی نخبگان و صندوق‌های رفاه دانشجویان وزارت علوم و بهداشت امضا شده که بر اساس آن بنیاد ملی نخبگان برای رفاه حال دانشجویان نخبه از منابع خود مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال وام از طریق صندوق‌‌های رفاه دانشجویان این دو وزارت‌خانه در اختیار هر یک از نخبگان و استعدادهای برتر واجد شرایط قرار داده می‌شود.

بنابراین وام ودیعه مسکن به نخبگان و استعدادهای برتر با منابع بنیاد ملی نخبگان و از طریق صندوق رفاه دانشجویان این دو وزارت‌خانه صورت می‌گیرد.

شرایط اصلی وام ودیعه مسکن دانشجویان نخبه

شرایط اصلی دریافت وام ودیعه مسکن به نخبگان و استعدادهای برتر عبارتند از:

  • متأهل بودن
  • فاقد خوابگاه دانشجویی بودن
  • داشتن اجاره‌نامه رسمی
دانشجویان متقاضی مذکور ابتدا باید به سایت بنیاد ملی نخبگان به آدرس www.bmn.ir مراجعه کنند و بعد از تایید شرایط متقاضی توسط بنیاد ملی نخبگان ، مشخصات متقاضی به صندوق رفاه دانشجویان اعلام می‌شود و صندوق رفاه، دانشجوی نخبه تایید شده را طی نامه ای به دانشگاه مربوطه معرفی می‌کند.

مدارک لازم برای دریافت وام خرید مسکن نخبگان متاهل

  • اخذ فرم تاییدیه معدل و تعداد واحد مندرج در فرم مذکور توسط آموزش دانشگاه
  • ارائه کپی کارت ملی و شناسنامه و کپی کارت دانشجویی و صفحه اول شناسنامه در یک صفحه A4
  • ارائه شماره حساب تجارت کارت جوان
  • اصل سند تعهد محضری و کپی حکم کارگزینی ضامن
  • ارائه اجاره‌نامه رسمی و دارای کد رهگیری
  • ارائه کپی صفحه اول و دوم سند تاهل و کپی صفحه اول و دوم شناسنامه زوجین
  • معرفی‌نامه صندوق رفاه

***

اخبار و مطالب بازار املاک را بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.