چرا خرید کالاهای دست دوم منطقی است؟

در دنیای امروز دیگر خرید کالای دست دوم به معنای خسیس بودن نیست! آدم‌ها برای زندگی بهتر، استفاده بهینه از درآمدشان و حفظ محیط زیست از الگوی اقتصاد چرخشی استفاده می‌کنند

0

این روزها رفتن به دنبال محصولات استفاده شده لزوماً به معنای خسیس بودن یک فرد نیست. اکثر مردم دوست دارند بهترین پیشنهاد را در قبال پولی که می‌­پردازند داشته باشند و اگر یک محصول دست دوم هدف آن­ها را برآورده می کند، چرا که نه.

نحوه مصرف یا استفاده افراد از یک محصول از فردی به فرد دیگر متفاوت است. فقط به این دلیل که کسی فکر می‌کند باید از شر یک وسیله خلاص شود، به این معنی نیست که آن وسیله عمرش تمام شده است. به عنوان مثال، یک ست مبلمان را می­توان به راحتی از  یک خانه به خانه‌ای دیگر برد و هنوز هم برای چندین سال دیگر از آن استفاده کرد.

رفتن به دنبال اجناس دست دوم مزایای زیست محیطی مختلفی هم دارد. بر اساس مطالعه‌­ای که توسط موسسه تحقیقات محیطی IVL سوئد در سال ۲۰۱۶ انجام شد، افرادی که محصولات دست دوم خریداری کرده‌­اند به کاهش ۱۶.۳ میلیون تنی گازهای گلخانه ای (GHG) در پنج بازار در اروپا کمک کردند.

در سال ۲۰۱۹ پلتفرم خرید و فروش آنلاین OXL به تنهایی از طریق تجارت محصولات دست دوم در پلتفرم خود به میزان قابل توجهی در مواد، انرژی، آب و انتشار گازهای گلخانه­‌ای صرفه جویی کرد. این پلتفرم در مصرف ۹.۲ میلیون تن مواد، ۱۴.۲ میلیون گیگا ژول انرژی، ۲۴/۶ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی کرده و به تنهایی جلوی انتشار ۰.۹ میلیون تن گازهای گلخانه‌­ای در سطح جهان  را گرفته است. 

هر چه جهان محصولات کمتری مصرف کند، احتمال اینکه آن­ها دور انداخته شوند و سرانجام به محل­‌های دفن زباله منتقل شوند کمتر است. در نتیجه، کشورهای مختلف وظیفه دارند مقدار کمتری زباله را دفع کنند و در نتیجه این به نفع محیط زیست خواهد بود. این امر به ویژه در مورد محصولات پلاستیکی که دهه ها طول می کشد تا تجزیه شوند  بسیار جدی‌تر است.

هنگامی که شما خرید محصولات دست دوم را انتخاب می‌­کنید، به طور کلی به نفع محیط‌زیست قدم برداشته‌اید. با کاهش مصرف، نیاز به منابع تمام‌شدنی مانند سوخت و آب مورد نیاز کاهش پیدا می‌کند و می‌توان از این منابع استفاده بهتری کرد. 

 

 استفاده موثر‌تر از درآمد

از منظر اقتصادی، با انتخاب محصولات دست دوم می­توانید از پولی که به سختی به دست آورده­‌اید هم موثرتر استفاده کنید.

در صورتی که احساس کردید دیگر از کالای دست دومی که خریداری کرده‌­اید استفاده­ای ندارید، می‌­توانید آن را مجدداً بفروشید. خریدارهای زیادی برای محصولات دست دوم وجود دارد، به ویژه برای محصولاتی مانند مبلمان، اتومبیل و ابزار. برای کسانی که اغلب به دلیل شغل خود مجبور به تغییر خانه هستند، محصولات دست دوم ایده‌آل هستند، زیرا لازم نیست نگران آسیب دیدن آنها در حین جابجایی باشند یا حتی می‌توانند هر زمان که مجبور به تغییر خانه هستند آن­ها را دوباره بفروشند.

اگر تصمیم به خرید محصولات دست دوم گرفته اید، باید مراقب باشید که فقط به سراغ محصولاتی بروید که ماندگاری بالایی دارند و نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارند.

علاوه بر این، خرید محصولات دست دوم باعث می‌شود مسئولیت بیشتری در خرج کردن پول خود داشته باشید. بر خلاف تصور عمومی، خرید محصولات دست دوم بیشتر به معنای عاقل بودن از نظر مالی است تا خسیس بودن. پولی که پس انداز می کنید می تواند استفاده بهتری داشته باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.