با خیابان دولت (کلاهدوز) تهران بیشتر آشنا شوید

0

خیابان دولت یا کلاهدوز از خیابان‌های قدیمی و مهم تهران است. خیابن دولت شرقی- غربی بوده و از پاسداران شروع و به خیابان شریعتی ختم می‌شود. خیابان دولت از سه راه نشاط، بلوار کاوه، چهارراه قنات، چهارراه دیباجی، چهارراه اختیاریه و چهارراه پاسداران عبور می‌کند. خیابان کلاهدوز از شمال به بزرگراه صدر، از غرب به خیابان شریعتی، از شرق به خیابان پاسداران و از جنوب به بزرگراه همت منتهی می‌شود.

برای دسترسی به خیابان دولت می‌توانیم از مترو و خطوط اتوبوس و تاکسی‌های خطی استفاده کنیم. با استفاده از متروی قلهک به راحتی می‌توانیم به خیابان دولت برویم. همچنین با استفاده از خطوط اتوبوس ۲۲۵ و ۲۱۵ از پایانه تجریش، نوبنیاد و پایانه سوهانک، سه راه ضرابخانه می‌توانیم به خیابان دولت دسترسی داشته باشیم.

خرید آپارتمان در خیابان دولت

خیابان دولت کجاست؟

خیابان دولت که نام فعلی آن خیابان شهید کلاهدوز است، یکی از خیابان‌های مهم محله قلهک و دروس محسوب می‌شود. خیابان دولت از خیابان پاسداران شروع و به خیابان شریعتی ختم می‌شود و جهت آن شرق به غرب است.

اینجا با مردم اصیل، مساجد و هیئت‌های مذهبی‌اش خاطرات بسیاری را برای بسیاری از تهرانی‌ها تداعی می‌کند. این خیابان از مهمترین خیابان‌های تهران بوده و از محله‌های قدیمی از جمله دروس، قلهک، اختیاره، احتشامیه و دیباجی جنوبی عبور می‌کند. سه راه نشاط، بلوار کاوه، چهارراه قنات، چهارراه دیباجی، چهارراه اختیاریه و چهارراه پاسداران مهمترین تقاطع‌های این خیابان هستند.

در شمال این خیابان محله‌های صدر و (اختیاریه) رستم آباد، در غرب آن محله زرگنده، در شرق آن محله پاسداران – ضرابخانه و در جنوب آن محله قلهک و دروس قرار گرفته است. بزرگراه صدر در شمال خیابان دولت، خیابان شریعتی در غرب آن، خیابان پاسداران در شرق آن و بزرگراه همت در جنوب آن قرار دارند.

خیابان دولت یکی از محله‌های اصیل و قدیمی تهران است. امکانات و دسترسی‌های این محله، موقعیت‌های مناسبی را برای زندگی در خیابان فراهم کرده است. در اطراف کلاهدوز محله‌های مختلفی قرار دارد. برخی از محله‌های کناری دولت، شهرسازی مدرن با خیابان‌کشی منظم دارند و برخی نیز هنوز ماهیت کوچه باغی خود را حفظ کرده‌اند.

وجود کوچه پس کوچه‌های پیچ در پیچ از ویژگی‌های خیابان دولت است. بافت قدیمی این محله دارای ترکیب دو ویژگی است. خیابان قلندری و خیابان های اطراف آن پهن و دلباز هستند؛ اما خیابان‌های نزدیک به سه راه نشاط خیابان‌های تنگ و دارای ماهیت قدیمی دارند. خیابان دولت در برخی ساعات روز دارای ترافیکی سنگین است، این ترافیک به خیابان‌های منتهی به آن به خصوص خیابان شاپوری و اختیاریه، بلوار کاوه و خیابان یخچال نیز می‌رسد.

خیابان دولت یا کلاهدوز تهران

تصویر محله روی نقشه

در تصویر زیر، موقعیت خیابان را روی نقشه تهران مشاهده می‌کنید. این خیابان در همسایگی محله‌های قلهک و دروس و اختیاریه قرار دارد. البته محله دولت هم در اطراف همین خیابان، در بین اهالی نامی شناخته شده است.

تاریخچه خیابان دولت

در زمان ناصرالدین قاجار، شهرسازی در تهران گسترش وسیعی داشت. محله دولت یکی از بخش‌های مهم شهر جدید تهران بود که از شهرسازی مدرن و معماری متفاوت برخوردار بود.

محله دولت در شمال شهر تهران و خارج از حصار طهماسبی و دروازه‌های شمیران و دولت تشکیل شد و به تدریج خیابان دولت بین دروازه‌های قدیم و شهر جدید گسترش یافت. دولت با داشتن دو خیابان طولانی شرقی غربی از محلات جنوبی شهر جدا شده بود. یکی از خیابان‌های اصلی دولت، از میدان توپخانه به دروازه باغ شاه می‌رسید. این خیابان از غرب به شرق، به خیابان‌های باغ شاه، مریض‌خانه و امیریه تقسیم شده بود.

خیابان دیگر از میدان توپخانه به خیابان‌های شرف، سه راه امین حضور و باغ سردار متصل بود. این خیابان شامل خیابان چراغ گاز و باغ سردار بود.

ساختمان‌‌ها، بناها و نقاط مهم محله

  • مسجد اعظم قلهک، خیابان دولت، نرسیده به خیابان شریعتی
  • تهیه غذای فارسی، خیابان دولت، نرسیده به خیابان شریعتی
  • برج نگین قلهک، تقاطع خیابان شریعتی و دولت
  • خانه موزه شهید مطهری
  • گالری ایده پارسی، نرسیده به سه راه نشاط
  • خانه شاعران، خیابان دولت، نبش خیابان نعمتی
  • قبرستان متفقین
  • چهارراه قنات

خیابان دولت تهران

امکانات رفاهی خیابان کلاهدوز

امکانات رفاهی و شهری در محله دولت از حد مطلوبی برخوردار بوده و ساکنان به راحتی نیازهای روزمرهٔ خود را برطرف می‌کنند. این خیابان چندین مرکز خرید کوچک را در خود جای داده و همچنین کافه‌ها و رستوران‌های زیادی بر خیابان دولت در حال فعالیت هستند.

در این محله، مکان‌های مهمی مانند خانه موزه شهید مطهری، خیریه کودکان ایران و مخبرالسلطنه هدایت انجمن شاعران در آن واقع شده‌اند. در خیابان دولت نیز مانند سایر محله‌های شمال تهران، سفارتخانه‌هایی وجود دارد که مهم‌ترین آن باغ سفارت انگلستان است.

در این خیابان مراکز آموزشی متعددی برای خانواده‌هایی که فرزندان محصل دارند، وجود دارد. از جمله این مراکز می‌توان به مدرسه کسب و کار نورا، دانشگاه و موسسه آموزش عالی، مدرسه عمران سرا، دانشگاه الهیات و معارف اسلامی، دبیرستان دانش وحید، مدرسه ایران و مدرسه نیکان واقع در قلهک اشاره کرد.

وجود مرکز درمانی شهید شیبانی، کلینیک دندانپزشکی آرتمن، کلینیک طبیب پاسداران، ساختمان پزشکان ۱۱۱، مرکز تخصصی نارسیس و تعداد زیادی مطب پزشکان متخصص در این خیابان نیازهای درمانی و پزشکی اهالی محله را برطرف می‌کند.

این محله همچنین دارای چندین بوستان و فضای سبز، کلانتری، دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+۱۰، داروخانه و انواع بانک‌ها است. از دیگر امکانات تفریحی و گردشگری نزدیک به خیابان دولت باغ قلهک، کلیسای پروتستان آلمان و گورستان متفقین، سینما پردیس قلهک، بوستان‌های محصل و خلیج فارس، زمین فوتبال چهل‌زار قلهک هستند.

آشنایی با محله‌های دیگر تهران:

قیمت مسکن در خیابان دولت

با توجه به بافت ترکیبی قدیمی و مدرن محله دولت، برای سکونت انتخاب های فراوانی خواهید داشت. گفتنی است خیابان دولت از جمله محله‌های گران قیمت مسکونی در شهر تهران است.

بافت این محله در تعیین قیمت‌های املاک مسکونی آن تأثیر بسزایی دارد. در این محله کوچه‌های پیچ‌درپیچ باریک و مناطقی که بافت قدیمی دارند، قیمت پایین‌تری دارد. ولی در عوض در بعضی از کوچه‌ها و خیابان‌های کم‌عرضش، ساختمان‌های شیک و گران قیمتی را جای داده است. علاوه بر آن، دولت که از خیابان‌های قدیمی قلهک محسوب می‌شود، محله قلهک و دروس را به هم متصل می‌کند. از این رو هر چه به سمت محله دروس پیش بروید، بر میزان قیمت‌های خرید اضافه می‌شود. علت اصلی آن را می‌توان خیابان‌ها و کوچه‌های مدرن‌تر و ساختمان‌های لوکس‌تر در این محله دانست. همچنین تعیین قیمت‌های خرید املاک مسکونی دولت بر اساس زمان ساخت، امکانات ساختمان و دیگر امکانات ویژه صورت می‌گیرد.

در این محله خانه‌های ویلایی یا چند طبقه قدیم مسلماً از قسمت بالاتری برای فروش برخوردارند. با نگاهی به آگهی‌های فروش مسکونی این محله در دیوار (اسفند ۱۴۰۰) متوجه می‌شویم که متوسط قیمت خانه در این محله در حدود ۷۰ میلیون تا ۱۱۵ میلیون تومان است. در این محله اکثر خانه‌ها با متراژ بالا است و به ندرت خانه با متراژ پایین به چشم می‌خورد. برای دیدن آگهی‌های این منطقه، می‌توانید از فیلر محله دیوار، محله‌های قلهک و دروس و اختیاریه را انتخاب کنید.
جدیدترین آگهی‌های فروش آپارتمان اطراف خیابان دولت (کلاهدوز)

خیابان‌های مهم اطراف خیابان دولت

همان‌طور که در بالا گفته شد، خیابان دولت خیابانی بلند بوده و با چندین خیابان بزرگ از جمله اختیاریه جنوبی، شهید شاپوری، دیباجی جنوبی، شهید یارمحمدی، شهید رحمانی، شهید حاج آقامیری و شهید کاوه متقاطع است. خیابان‌های نام برده شده هر کدام جزء خیابان‌های مهم تهران محسوب می‌شوند.

این خیابان از محله‌های اختیاریه، پاسداران – ضرابخانه، کاوه، دروس و قلهک عبور می‌کند. خیابان دولت یکی از معابر اصلی این محلات در تهران به شمار می‌رود. خیابان دولت به معابر مهمی مانند جاده قدیم شمیران، شریعتی، پاسداران، کاوه، بطحایی، مغان، بهمنی، دیباجی جنوبی، شاپوری، جلالی، رحمانی، مطهری، اختیاریه جنوبی، یارمحمدی، سنجابی، اخلاقی، فکوریان، میرزا تاراج، جعفری نجف آبادی، محسنیان و همچنین وارسته متصل شده است.

حمل‌ونقل عمومی خیابان دولت

محله دولت یکی از بهترین مناطق شمالی شهر از نظر دسترسی به سیستم حمل‌ونقل است. خیابان دولت دارای دسترسی‌های مناسبی است و چند خط اتوبوس نیز برای جا‌به‌جا کردن اهالی منطقه در این محدوده وجود دارد. در این خیابان خط اتوبوس ۲۲۵ پایانه تجریش به پایانه شهید دستواره (نوبنیاد) از ابتدا در چهارراه پاسداران تا خیابان شریعتی در رفت‌وآمد است. در بخش شرقی خیابان از چهارراه پاسداران دسترسی به پایانه مغان امکان‌پذیر بوده و خط ۲۱۵ سوهانک به سه راه ضرابخانه (تقاطع خیابان شریعتی و پاسداران در تلاقی بزرگراه همت و زین الدین) مسافران را جابجا می‌کند.

در بخش غربی آن، یعنی خیابان شریعتی علاوه بر ایستگاه متروی قلهک از خط یک مترو، خط اتوبوس پیچ شمیران به میدان قدس تردد دارد. ایستگاه متروی قلهک نیز که در بخش غربی خیابان شریعتی در مجاورت این محله قرار دارد، بار عظیم مشکل رفت‌وآمد اهالی خیابان دولت را برطرف کرده است. همچنین شهروندان و ساکنان می‌توانند با استفاده از تاکسی‌های شهری به این محله به راحتی رفت‌وآمد کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.