نوسازی خانه‌ها با وام مسکن روستایی ۲۰۰ میلیونی

0

براساس ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه و برنامه جامع مسکن روستایی،‌ دولت مکلف به پرداخت وام مسکن روستایی با نرخ کارمزد ۵ درصد است. بر این اساس دولت سالانه موظف به نوسازی حداقل ۲۰۰ هزار واحد فرسوده در مناطق روستایی است.

همین امر سبب شده تا از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۱ دولت اقدام به تخریب و نوسازی یک میلیون و دویست هزار واحد فرسوده نماید. به همین دلیل رئیس بنیاد مسکن اقدام به افزایش و پرداخت وام مسکن روستایی کرده است.

بر اساس این تصمیم، تمامی بانک‌های عامل با ابلاغ مصوبه دولت به بانک مرکزی موظف به پرداخت تسهیلات مسکن روستایی هستند. این تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی در اواسط شهریور ۱۴۰۱ در دستور کار بانک‌های عامل قرار می‌گیرد.

میزان تقاضا وام مسکن ۲۰۰ میلیونی روستایی

رئیس بنیاد مسکن تعداد متقاضیان دریافت وام مسکن ۲۰۰ میلیونی روستایی را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده است. البته این میزان با توجه به تمایل مهاجران برای بازگشت به روستا، رونق روستا و همچنین افزایش بازسازی واحدهای مسکونی رو به افزایش است. اما دولت در نظر دارد تا ساکنان فعلی روستا را در اولویت دریافت وام مسکن روستایی قرار دهد و پس از جذب ۲۰۰ هزار متقاضی، آمار مازاد را بررسی و اعلام کند.

وام مسکن روستایی ۷۰ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد

به گفته رئیس بنیاد مسکن، هزینه ساخت و نوسازی یک متر مسکن در روستا که اغلب یک طبقه و با متوسط متراژ ۶۰ متر است، مبلغی در حدود ۵ میلیون تومان است. بنابراین برای ساخت و نوسازی یک خانه ۶۰ متری روستایی هزینه ساخت حدود ۳۰۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

با توجه به این محاسبات، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان وام اعطایی دولت تنها ۷۰ درصد هزینه ساخت مسکن روستایی را پوشش می‌دهد. البته باید توجه داشت که نرخ این تسهیلات از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است و بازپرداخت آن بیست ساله است.

نیکزاد همچنین اشاره کرد که دلیل کاهش قیمت تمام‌شده واحدهای نهضت ملی، تامین زمین از سوی دولت است. این کمک به گفته نیکزاد از سوی دولت همچنان ادامه دارد و زمین به صورت رایگان تامین می‌شود.

تعرفه عوارض پروانه ساخت نیز تا ۳۰ درصد در این طرح شامل تخفیف می‌شود که در برخی استان‌ها این تخفیف تا ۷۰ درصد است. همه این اقدامات سبب شده تا با همکاری دستگاه‌های مسئول،‌ شهروندان روستایی بتوانند اقدام به ساخت و نوسازی مسکن، با قیمتی مناسب نمایند.

جمعیت روستایی چیزی در حدود ۲۱ میلیون نفر در سال ۱۳۹۹ بوده است که در قالب ۶ میلیون خانوار و ۴/۵ میلیون مسکن در روستاهای کشور ساکن هستند. نوسازی واحدهای مسکونی آنها سبب افزایش ایمنی ساختمان و پایداری جمعیت روستا می‌شود.

شرایط دریافت وام مسکن روستایی

بنابر گفته نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن، متقاضیان این نوع وام باید سند مسکن روستایی را نزد بانک عامل وثیقه گذاشته و فرم ج آنها سبز باشد. یعنی سابقه ۵ سال سکونت دائم در روستای مورد نظر را داشته باشند و همچنین از تسهیلات مسکن روستایی تاکنون استفاده نکرده باشند.

۱۸۰ هزار مسکن روستایی در حال ساخت

بنابر گفته نیکزاد، ۱۸۰ هزار مسکن روستایی در قالب نهضت ملی مسکن و تحت مسئولیت این بنیاد در حال ساخت است. به احتمال زیاد بهره‌برداری از این طرح‌ها تا نیمه دوم سال ۱۴۰۱ آغاز می‌شود. همچنین ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری نیز تحت مسئولیت این بنیاد در حال ساخت است که بهره‌برداری از آنها نیز در نیمه دوم امسال آغاز می‌شود. با این حال ۴۰۰ واحد در قم آماده و به متقاضیان تحویل داده شده است.

سایر مطالب بازار املاک را بخوانید: 


***

اخبار و مطالب بازار املاک را بخوانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.