وام فوری مسکن به دهک‌های پایین از محل صندوق ملی مسکن

0

به گفته رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، دولت تصمیم دارد تا وام دهک‌های پایین جامعه برای تهیه مسکن را از محل صندوق ملی مسکن پرداخت نماید. صندوق ملی مسکن در قالب طرح جدید مجلس برای ساخت ۸۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی به صورت سالانه، تشکیل شده است.

دلیل ایجاد این صندوق نیز ارائه طرح جهش تولید مسکن از سوی دولت سیزدهم بود. این صندوق وظیفه تأمین هزینه‌های انتقال زیرساخت در ایجاد امکانات، تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایان‌کار ساختمان، خدمات روبنایی و کاربری‌های غیرانتفاعی را دارد.

جزئیات وام فوری دولت به دهک‌های پایین

براساس گفته وزیر راه و شهرسازی، تاکنون ۵۰۰ هزار مسکن برای اعضای کمیته امداد و بهزیستی در حال ساخت است و تا سال آینده تحویل اعضای کمیته امداد و بهزیستی قرار می‌گیرد. برای سایر دهک‌های پایین نیز در جلسات آینده دولت تصمیم‌گیری خواهد شد. قاسمی افزود:

«تاکنون در کل کشور یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی در حال ساخت است و برای یک میلیون و نهصد هزار واحد مسکونی نیز، زمین اختصاص داده شده است و ساخت و ساز این واحدها در حال انجام است. بنابراین ظرف مدت زمان کوتاهی وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با کمک سایر وزاتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف برای سه میلیون ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در طرح نهضت ملی مسکن، زمین اختصاص دهد.»

مسئله زمین در طرح نهضت ملی مسکن

به گفته رستم قاسمی، زمین مورد نیاز برای ساخت بخشی از واحدهای مسکونی تحویل داده شده و این زمین‌ها آماده ساخت و بهره‌برداری است. وی اشاره کرد که زمین مشخص‌شده برای ساخت مسکن باید دارای استانداردهای لازم باشد تا شرایط لازم برای ساخت‌وساز در آن مهیا شود. او در ادامه صحبت‌هایش ادامه داد:

«در هر استانی که زمین در اختیار مردم قرار داده شود، ‌باید یکسال و نیم پس از تحویل آن، خانه ساخته شده باشد. برنامه وزارت راه و شهرسازی برای تسریع در روند ساخت‌وساز نیز استفاده از روش‌های ساخت تدریجی، ساخت گروهی و ساخت با واگذاری به استانداری‌ها است.»

روش‌های تأمین مالی ساخت مسکن

به گفته علی صالح آبادی؛ رئیس کل بانک مرکزی، از جمله روش‌های تامین مالی ساخت مسکن فروش نفت، صندوق‌های ملی مسکن و توسعه ملی، کمک مالکین و بازار سرمایه است. همچنین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف با در اختیار دادن زمین می‌توانند از واجدین شرایط حمایت کنند. البته این درصورتی است که بسته تامین مالی دهک‌های درآمدی هرچه سریع‌تر نهایی شود.

اختصاص مسکن به کارکنان دولت

در ادامه صحبت‌های قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، اشاره‌ای به تامین مسکن برای کارکنان دولتی شد. قاسمی مشکل تامین مسکن برای کارکنان دولت را جدی دانست و تمامی وزرای دولت را موظف به تنظیم برنامه‌ای جهت تأمین منابع و زمین مورد نیاز برای خانه‌دار شدن کارکنان وزارتخانه‌ها کرد.

بنابر این تصمیم، تمامی وزارتخانه‌ها موظفند یک بسته و برنامه مشخص در راستای تأمین منابع و زمین مورد نیاز جهت خانه‌دار کردن کارکنان خود ارائه دهند. همچنین وزارت راه و شهرسازی اختیارات مناسبی به استانداران داد تا بتوانند در شهرهای کوچک نیز روند ساخت مسکن را تسریع دهند.

استانداران هر استان پس از بررسی زمین، باید زمین‌های مورد نیاز برای ساخت مسکن را تأمین نمایند. پس از تأمین زمین نیز باید در عرض یک سال و نیم، واحد مسکونی ساخته شده و در اختیار مردم قرار بگیرد.


***

اخبار و مطالب بازار املاک را بخوانید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.