مهم‌ترین قوانین چیدمان منزل با انواع مبلمان

معرفی انواع مبلمان و شیوه استفاده از آن‌ها در چیدمان منزل

0

طی چندسال اخیر تولید انواع مبلمان متنوع‌تر از گذشته شده است. از مدل‌های گوناگون مبل گرفته تا رنگ‌به‌رنگ بودن رویه مبل‌ها را می‌توان در میان آن‌ها دید. کمتر کسی است که در بازار امروز نتواند انتخاب مناسب خود را داشته باشد؛ اما این نکته را هم باید درنظر داشت که هر مبلی برای هر خانه‌ای مناسب نیست! در واقع انواع مبلمان چندنفره، هرکدامشان برای یک مدل خانه مناسب هستند و باید پیش از خرید، نسبت به نکات مربوط به آن به خوبی آگاه بود. در این راهنما مهم‌ترین قوانین چیدمان منزل را با استفاده از انواع سرویس مبلمان برایتان خواهیم گفت.

انواع سرویس مبل به تعداد نفرات

 • یکی از قوانین چیدمان منزل تناسب میان مبل و تعداد نفرات خانواده است. بهترین کار این است که سرویس‌های مبل را بر اساس تعداد افراد خانواده که به صورت ثابت از مبلمان استفاده می‌کنند، تنظیم کنیم. اگر جزء آن دسته از خانواده‌هایی هستید که همیشه مهمانانی در خانواده شما رفت‌وآمد می‌کنند، قدری این نسبت را بزرگ‌تر بگیرید.
 • نکته دیگر، تناسب خانه بزرگ و کوچک، با تعداد مبلمان و سرویس‌های مبل مختلف است. گاهی افراد به‌دلیل علاقه‌ای که به نوع خاصی از مبل دارند، تناسب مبل با فضای داخل خانه را درنظر نمی‌گیرند و همین مساله باعث بد جلوه کردن دکوراسیون خانه می‌شود. 
 • کار دیگری که می‌توانید برای یک انتخاب مبلمان مناسب برای خانه خود انجام دهید، مشاهده عکس‌های چیدمان منزل ایرانی ساده است. تماشای این دکوراسیون‌های مختلف، به شما ایده‌های متفاوتی داده و کمک می‌کند تا قوانین چیدمان منزل را یاد بگیرید و بهترین انتخاب را برای خرید مبلمان داشته باشید.

ست مبلمان ال ۵ نفره - قوانین چیدمان منزل

قوانین چیدمان منزل

نکات مختلفی درباره قوانین چیدمان منزل وجود دارد که می‌توانید آن را در خانه خود به‌کار بگیرید.

 • اولین مسئله، درنظر گرفتن فضای کافی برای مبلمان است. این نکته را به‌خاطر داشته باشید که فضای مناسب برای مبلمان شما، حتی به بزرگ دیده‌شدن خانه کمک می‌کند.
 • اگر سقف خانه شما از حالت نرمال قدری کوتاه‌تر است، بهتر است که ارتفاع مبلمان هم بالا نباشد.
 • چیدمان تابلو یا آثار هنری مدنظر خود برای نصب روی دیوار را هم به شیوه‌ای انجام دهید که در تناسب با مبلمان باشد. جای قرارگرفتن این بخش از دکور خانه بسیار مهم است و باید در تناسب با دیگر اجزای دکوراسیون باشد.
 • یکی دیگر از نکاتی که توجه به آن در قوانین چیدمان منزل، خانه شما را زیبا می‌کند، استفاده از آینه در دکور خانه است. آینه باعث بزرگ دیده شدن کل دکوراسیون می‌شود و عمق بیشتری به خانه می‌بخشد.
 • نکته مهم دیگر، قرار گرفتن نور در خانه است که باید در تناسب با ست کامل مبلمان شما باشد.

قوانین چیدمان سرویس مبلمان

 • چیدمان مبل و تلویزیون
 • چیدمان مبل در پذیرایی مربع
 • چیدمان مبل راحتی در پذیرایی مستطیل
 • چیدمان مبل کلاسیک
 • چیدمان منزل به سبک ایرانی
 • چیدمان مبل سلطنتی و راحتی باهم
 • چیدمان مبل راحتی ۹ نفره
 • چیدمان مبل راحتی هفت نفره در پذیرایی مستطیل
 • چیدمان مبل هفت نفره چستر

چیدمان مبل و تلویزیون

جدای از نکاتی که در ارتباط با قوانین چیدمان منزل گفته شد، ایجاد تناسب میان مبل و تلویزیون نیز اهمیت بسیاری دارد. این مساله هم به ایجاد یک فضای راحت و زیبا برای استراحت شما کمک می‌کند و هم دکوراسیون شما را زیباتر جلوه می‌دهد.

قوانین چیدمان منزل - مبلمان ال با تلویزیون

چیدمان مبل در پذیرایی مربع

اگر مبلمان شما شکل اِل دارد، بهترین گزینه برای چیدمان در پذیرایی مربع‌شکل است. این نوع مبل برای بودجه‌های کم هم گزینه مناسبی است؛ چرا که می‌توانید یک نیم‌ست ساده از آن را خریداری کنید. می‌توانید تکه بزرگ مبل را کنار دیوار و در کنج مربع خانه قرار دهید و بقیه اجزای مبل را طبق آن بچینید. قرارگرفتن یک میز کوچک مقابل این مبلمان، جلوه بیشتری به دکوراسیون خانه شما می‌دهد.

قوانین چیدمان منزل در اتاق پذیرایی مربع

چیدمان مبلمان در پذیرایی مستطیل

ایجاد یک دکوراسیون زیبا در پذیرایی مستطیل شکل، به مراتب‌ سخت‌تر از پذیرایی مربع است. برای چیدمان مبل راحتی در پذیرایی مستطیل، می‌توانید کل فضا را در ذهن خود به دو بخش تقسیم کنید. برای بخش کشیده‌تر، میز نهارخوری و برای بخش کوچک‌تر، فضای استراحت و مبلمان راحتی را قرار دهید. در واقع مبل‌ها باید دور تلویزیون چیده شود و میز ناهارخوری نزدیک به آشپزخانه باشد.

اگر خانه شما جزء خانه‌های با متراژ کم محسوب می‌شود، باید سراغ برندهایی بروید که بیشتر از بقیه سراغ فروش مبل راحتی کوچک می‌روند. قرار نیست کل فضای خانه شما با مبلمان پر شود.

چیدمان مبل کلاسیک

اگر مبلمانی که برای خانه‌تان خریداری کرده‌اید از نوع مبل کلاسیک است، باید تلاش کنید ابعاد آن متناسب با فضای خانه باشد. نکته دیگر، فاصله دادن مبل از دیوار و ایجاد یک فضای بازتر برای جلوه کردن مبل کلاسیک است.

اگر هم خانه‌تان بسیار کوچک است و قصد دارید مبل کلاسیک بخرید، بهتر است سراغ مبل ظریف کلاسیک بروید تا فضای خانه را بیشتر از حالت معمول بسته نکند. چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک چندان سخت نیست و می‌تواند یک دکوراسیون زیبا را با آن رقم زد.

قوانین چیدمان منزل به سبک ایرانی

یکی از نکاتی که در خرید سرویس‌های مبل باید به آن توجه کرد، سلیقه و فضای خانه است. برخی دوست دارند چیدمان منزل به سبک ایرانی را داشته باشند. برای این‌کار، می‌توانید از رنگ‌هایی در مبلمان و دکوراسیون خانه استفاده کنید که تداعی معماری ایرانی باشد. رنگ فیروزه‌ای بهترین گزینه برای این کار است.

نکته دیگر استفاده از اکسسوری‌های مربوط به مبل با طراحی ایرانی است. می‌توانید برای خرید کوسن مبل یا پاف مبل، سراغ گزینه‌هایی بروید که طراحی نزدیک به هنر ایرانی دارند یا از خوشنویسی برای زیبایی آن استفاده شده است. برخی افراد از پاف‌ها یا کوسن‌های از جنس گلیم یا طرح‌های سنتی بهره می‌برند.

ترکیب چیدمان مبل سلطنتی و راحتی

در خانه‌هایی که فضای بزرگ‌تری برای مبلمان دارند، معمولا مبل سلطنتی و راحتی باهم و در تناسب با یکدیگر چیده می‌شوند. البته در چیدمان مبل سلطنتی و راحتی باهم، باید به این نکته توجه داشت که بهتر است هرکدام از این مبلمان در فضای جداگانه قرار گیرند تا از هر دو فضا بتوان به‌طور هم‌زمان استفاده کرد.

اما اگر قصد ترکیب این دو مدل را دارید، مراقب باشید که فضای نشیمن شما بیش از حد کوچک و تنگ نشود؛ چرا که معمولاً مبل سلطنتی فضای بیشتری را در خانه اشغال می‌کند.

چیدمان سرویس مبلمان ۹ نفره

اگر انتخاب شما برای مبلمان، مبل راحتی ۹ نفره است، بهتر است مبلمان خریداری شده از نوع اِل باشد که راحت‌تر در خانه قرار گیرد. البته یک گزینه دیگر هم وجود دارد که ترکیب این تعداد را به شیوه‌ای انتخاب کنید که مناسب خانه شما باشد.

انتخاب‌های مختلفی پیش روی شماست؛ از ترکیب مبل ۳ نفره، سه مبل تک‌نفره و یک نیمکت که فضای راحتی برای شما ایجاد می‌کند، گرفته تا ترکیب مبل ال با دیگر مبل‌ها می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. 

در مجموع همه‌چیز به فضای خانه شما بستگی دارد. برای چیدمان مبل هشت نفره هم مثل سرویس مبلمان نه نفره، ترکیب‌های مختلفی وجود دارد. معمولاً برای این مبلمان، ترکیب یک مبل سه‌نفره، یک مبل دو نفره و سه مبل تک‌نفره را انتخاب می‌کنند.

برای دیدن آگهی‌های مبل در دیوار کلیک کنید

چیدمان مبل راحتی ۹ نفره

چیدمان سرویس مبل راحتی ۷ نفره 

اگر فضای موردنظر شما برای قرارگرفتن مبلمان به شکل مستطیل است، مبل راحتی هفت‌نفره بهترین گزینه خواهد بود. در واقع چیدمان مبل راحتی هفت‌نفره در پذیرایی مستطیل شکل بهتر از دیگر انواع مبلمان است و فضای نشیمن را زیباتر نشان می‌دهد.

چیدمان مبلمان ۷ نفره چستر

مبل هفت‌نفره چستر هم مانند دیگر انواع مبل‌های هفت‌نفره، اگر به خوبی در مبلمان خانه شما قرار گیرد، نه تنها فضای خانه را بسته نمی‌کند، بلکه زیبایی آن را دوچندان می‌کند. تنها نکته در مورد مبل چستر، توجه به این نکته است که این نوع مبل جلوه بیشتری در خانه‌های بزرگ دارد و بهتر است برای خانه‌های کوچک، سراغ مبلمان کلاسیک بروید.

خانه‌های با متراژ کمتر، فضای کمتری را هم برای دکوراسیون دارند. اگر انتخاب شما، مبل استیل برای خانه‌های کوچک است، باید به ترکیب قرارگرفتن آن بسیار دقت کنید؛ چرا که مبلمان استیل معمولا فضای بیشتری را می‌گیرند و این خطر وجود دارد که فضای نشیمن شما را بسیار کوچک کند.

در مجموع برای خرید یک مبلمان مناسب برای خانه خود باید به تعداد نفرات، متراژ محیط و رنگ‌بندی و دکوراسیون خانه خود توجه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید.

خوب است در زمان انتخاب سرویس مبلمان، ترکیبی از مبلمان، فرش، لوستر و پرده‌ها را در دکوراسیون خانه‌تان به‌خاطر داشته باشید. با توجه به این نکته که این روزها خانه‌‌ها کوچکتر شده‌‌اند، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند از سبک‌های ساده و مینیمالیستی در دکوراسیون خانه خود بهره ببرند، انتخاب یک سرویس مبلمان مناسب کار را به میزان زیادی راحت‌تر هم می‌کند.

قوانین چیدمان خانه‌های کوچک

پیش از این به برخی از قوانین چیدمان منزل در خانه‌های کوچک اشاره کردیم؛

 • مهم‌ترین مساله‌ای که در کنار دیگر نکات باید به آن توجه کنید، فضای خالی ضروری میان دکوراسیون است. چیدمان مبل و دیگر اجزای دکوراسیون را به شیوه‌ای قرار دهید که فضای کافی برای رفت‌و‌آمد وجود داشته باشد.
 • سعی کنید از دکوراسیون مینیمال و ساده استفاده کنید. 
 • اگر سراغ کاغذ دیواری برای پوشش دیوار می‌روید، طرح‌های شلوغ را انتخاب نکنید؛ چرا که تناسبی با فضای خانه شما نخواهد داشت.
 • مبل کوچک و شیک و انواع مدل مبل کم‌حجم، بهترین انتخاب برای چنین خانه‌هایی است.
 • راز داشتن انتخاب درست برای دکوراسیون کلاسیک منزل کوچک همین نکات به ظاهر ساده است.

چیدمان مبل در خانه های کوچک

قوانین چیدمان منزل 

از انواع مبلمان مبل راحتی هفت‌نفره، معمولاً برای همه نوع فضایی مناسب است. این نوع مبل برای خانه‌های کوچک تا ۵۰ متر، گزینه مناسبی است. چیدمان سرویس مبلمان هفت نفره در خانه کوچک باعث شلوغ شدن خانه نمی‌شود و اگر در قرار گرفتن آن با دیگر اجزای خانه تناسب را دقت کنید، بهترین گزینه برای خانه‌های کوچک خواهد بود؛ چرا که مبل کوچک و کم‌جا در چنین فضایی بهتر جلوه می‌کند.

اگر خانواده شما سه‌نفره یا چهارنفره است، به‌راحتی می‌توانید یک مبلمان راحتی ساده و مینیمال را در آن قرار دهید. حتی این امکان هم وجود دارد که برای ایجاد یک فضای راحت مقابل تلویزیون، مبل دو نفره یا سه‌نفره خود را به‌صورت تختخواب‌شو انتخاب کنید. مبل‌های تختخواب‌شو سه‌نفره یا چهارنفره هم فضای اندکی را در دکوراسیون شما اشغال می‌کند و هم برای پذیرایی در شب از مهمان‌ها گزینه خوبی است.

***

آگهی‌های مبلمان را در دیوار ببینید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.